Araç Kasko Değeri Sorgulama

Araç Kasko Değeri Sorgulama Aracınızın kasko değerini aşağıda verilen bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

Araç Kasko değer listesini görmek için Tıklayınız

 

Bu bölümden yapabileceğiniz işlemler: Gelir İdaresi Başkanlığının araç kasko değeri sorgulama sayfasından araç kasko değerlerini öğrenebilirsiniz. Sitede yer alan araç kasko değerleri listesi 2024-2025 yılları arasını kapsamaktadır. Aracınızın önceki yıllara ait kasko değerlerini de öğrenebilirsiniz.


Araç Kasko Değeri Nedir?

Araç Kasko Değeri, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından araçların marka, model ve üretim yılı gibi verilere göre açıklanan bir miktardır. Kasko değeri aracınızın sigortalanması aşamasında ve ikinci el araç kredisi alımı sırasında baz alınan bir değerdir.

Kasko değer listesi motorlu kara taşıtları sigortalılarının kasko poliçeleri belirlenirken kullanılmak üzere 1987 yılından beri yayınlanmaktadır. Kasko değer listesinde geriye dönük son 15 yıllık kasko değerleri yer almaktadır. Bundan daha önceki yıllara ait araç kasko değerleri sigortalı ve sigorta şirketinin vereceği ortak karar sonucu ile belirlenir.

Araç kasko değeri hesaplanırken yeni araç fiyatlarının kaydı ve ikinci el fiyatların belirlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle kasko değer listesi konusunda uzman bir kurumun desteği ile hazırlanmaktadır.

Araç kasko değeri araçların birebir satış fiyatlarını yansıtmayabilmektedir. Sıfır araçların satış fiyatları ile kasko değerleri karşılaştırdığında, araç kasko değerlerinin daha düşük olduğu görülmektedir.


Kategori: Araç Sorgulama

Konular: Araç Kasko Değerleri Sorgulama, Maliye Borç SorgulamaYorumlar
Henüz yorum yapılmadı.Yorum Ekle


En fazla 250 karakter