TRAFİK CEZA PUANI SORGULAMA

Trafik Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama işlemini buradan yapabilirsiniz.

Ceza puanı işlemlerinizi E-Devlet Kapısı üzerinden yapabilirsiniz. E-Devlet Kapısına giriş için aşağıdaki bağlantıya tıklayıp, Edevlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekiyor.

Sürücü Ceza puanı sorgulaması için Tıklayınız

Ceza Puanı Uygulaması

Karayolları Trafik Kanun'un suç saydığı bir fiilden dolayı haklarında ceza uygulanan sürücülere, aldıkları her ceza için esasları yönetmelikte belirlenen ceza puanları verilir. Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri (2) ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar.

Aynı yıl içinde ikinci defa (100) puanı dolduran sürücülerin sürücü belgeleri (4) ay süre ile geri alınarak psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar. Muayene sonucunda sürücülük yapmasına engel hali bulunmayanların belgeleri, süresi sonunda iade edilir. Bir yıl içinde üç defa (100) ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri süresiz olarak iptal edilir. Ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet veren sürücülerin sürücü belgeleri ise (1) yıl süre ile geri alınır.

Sürücü belgeleri geri alınan sürücüler, sürücü belgesine el koyan trafik birimine veya en yakın Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'ne alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler. br />

İŞLEMLER: Ceza Puanı sorgulama, Trafik Ceza puanı sorgulama, araç plaka borç sorgulama.


Kategori: Araç Sorgulama

Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.Yorum Ekle


En fazla 250 karakter