Posta Kodu Sorgulama

Posta Kodu Sorgulama ve Öğrenme
Posta kodu sorgulama ve öğrenme, PTT posta kodunuzu sorgulama, Sokak ve cadde sorgulama gibi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

PTT Posta kodu sorgulaması için tıklayınız.

 

Posta kodu Sorgulama Yöntemleri

Posta kodu aşağıdaki kanallardan öğrenebilir;

Semt dağıtıcılarından,
Posta işyerlerinden,
119 Posta kodu danışma servisinden, öğrenilebilmektedir.
İnternetten (Yukarıda bağlantısı verilmiştir.)

Posta kodu sorgulama işlemlerini telefon ile da yapabilirsiniz. 119 numaralı telefonu arayarak istediğiniz yerin posta kodunu sorgulayabilirsiniz.

PTT posta kodu öğrenme sayfasından İl, ilçe, mahalle ve sokak kriteri seçimi yaparak posta kodu sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Tüm Türkiye'deki posta kodu listesine yukarıdaki bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz.

Posta Kodu ile ilgili yardımcı bilgiler

Posta kodu Nedir? Posta Kodu Ne İçin Kullanılır?

Gönderdiğimiz postalarda posta kodu olması postayı gönderdiğimiz adresin daha kolay bulunması ve sınıflandırılmasında büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu postaları ayrıştırmak çok yoğu insan emeği gerektirdiği için bu işlemleri kolaylaştırmak amacıyla posta kodu uygulaması geliştirilmiştir.

Posta Gönderilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gönderdiğiniz postalarda gönderici ve gönderen bölümlerinde posta kodunun bulunması gönderilerin vaktinde ve sağlıklı bir şekilde ulaşmasını sağlamaktadır.

Bir gönderide gönderen ve gönderici kısımları sırası ile aşağıdaki bilgileri içermelidir.

  • Ad ve Soyad
  • Unvan (Tüzel Kişi)
  • Mahalle / Köy
  • Cadde / Sokak / Mevki / Site
  • Dış Kapı No / İç Kapı No
  • Posta kodu / Bucak (Semt) / İlçe / İl / Ülke

YYukarıdaki bilgilerin doğru yazılmasının yanısıra doğru yerlerede yazılması önemlidir. Gönderici adresi sol üst köşede, alıcı adresi ise gönderinin tam ortasında olması gerekiyor. Sağ üst köşede ise pul olması gerekiyor.

Telefon ile Posta Kodu Sorgulaması yapabilceğiniz illerin listesi:

ADANA, ADIYAMAN, AFYONKARAHİSAR, AĞRI, AKSARAY, AMASYA, ANKARA, ANTALYA, ARDAHAN, ARTVİN, AYDIN, BALIKESİR, BARTIN, BATMAN, BAYBURT, BİLECİK, BİNGÖL, BİTLİS, BOLU, BURDUR, BURSA, ÇANAKKALE, ÇANKIRI, ÇORUM, DENİZLİ, DİYARBAKIR, DÜZCE, EDİRNE, ELAZIĞ, ERZİNCAN, ERZURUM, ESKİŞEHİR, GAZİANTEP, GİRESUN, GÜMÜŞHANE, HAKKARİ, HATAY, IĞDIR, ISPARTA, İSTANBUL, İZMİR, KAHRAMANMARAŞ, KARABÜK, KARAMAN, KARS, KASTAMONU, KAYSERİ, KIRIKKALE, KIRKLARELİ, KIRŞEHİR, KİLİS, KOCAELİ, KONYA, KÜTAHYA, MALATYA, MANİSA, MARDİN, MERSİN(İÇEL), MUĞLA, MUŞ, NEVŞEHİR, NİĞDE, ORDU, OSMANİYE, RİZE, SAKARYA, SAMSUN, SİİRT, SİNOP, SİVAS, ŞANLIURFA, ŞIRNAK, TEKİRDAĞ, TOKAT, TRABZON, TUNCELİ, UŞAK, VAN, YALOVA, YOZGAT, ZONGULDAK,


Kategori: Fatura Sorgulama

Konular: Posta Kodu Sorgulama,Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.Yorum EkleEn fazla 250 karakter